Podstrona: Środowisko akademickie potępia haniebny akt agresji Rosji wobec Ukrainy / Wizytówka pracownika PRz

Środowisko akademickie potępia haniebny akt agresji Rosji wobec Ukrainy

25-02-2022 r.

W związku z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę i brutalnym złamaniem umów międzynarodowych oraz standardów obowiązujących w cywilizowanym świecie, polskie środowisko akademickie stanowczo potępia napaść na naszego sąsiada i używanie wobec niego przemocy.

Wyrażamy pełną solidarność z całym narodem ukraińskim i poparcie dla Ukrainy jako suwerennego państwa, oraz deklarujemy wszelką możliwą pomoc w tych ciężkich chwilach. Jednocześnie apelujemy do władz Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie specjalnych środków, w tym prawnych, na wsparcie dla ukraińskich naukowców, doktorantów i studentów, którzy wyrażą chęć kontynuowania swojej działalności w polskich uczelniach.

Polskie środowisko akademickie będzie jeszcze bardziej intensyfikować i rozwijać współpracę we wszelkich postaciach z naszymi ukraińskimi partnerami akademickimi.

Oświadczenie podpisali:

prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich
prof. Marcin Pałys, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego
prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk
prof. Dariusz Surowik, przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych
prof. Waldemar Tłokiński, przewodniczący Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich
Jarosław Olszewski, przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów
dr Igor Kilanowski, przewodniczący Rady Młodych Naukowców
Mateusz Grochowski, przewodniczący Parlamentu Studentów RP

Rektorzy Uczelni Wrocławia i Opola wyrażają zdecydowane potępienie haniebnego aktu agresji przeciwko niepodległej Ukrainie. Deklarują pełną solidarność z narodem ukraińskim, którego prawa do życia w pokoju zostały brutalnie pogwałcone. Słowa wsparcia adresują do licznej społeczności ukraińskiej studiującej, pracującej i zamieszkującej w regionie śląskim. Środowisko akademickie zapewniło o woli udzielenia wszelkiej możliwej pomocy, jaka okaże się w tej sytuacji potrzebna.

Powrót do listy aktualności